
"Wyjdź z domu i poznaj świat"
wycieczka turystyczno-rekreacyjna dla osób niepełnosprawnych
wycieczka turystyczno-rekreacyjna dla osób niepełnosprawnych
Uaktywniając osoby niepełnosprawne, chcąc pobudzić do aktywnego spędzania czasu połączonego ze zdobywaniem wiedzy o otaczającym nas świecie i kulturze, organizujemy integracyjną imprezę turystyczno-rekreacyjną dla około 180 osób, w tym około 125 osób niepełnosprawnych z terenu czterech województw (śląskie, małopolskie, wielkopolskie, lubelskie). Jest to wycieczka z cyklu "Wyjdź z domu i poznaj świat".
Adresatami są osoby niepełnosprawne o różnych stopniach niepełnosprawności i przekroju wiekowym. Mimo konieczności pokonywania wielu ograniczeń, coraz więcej osób dotkniętych różnymi formami niepełnosprawności, poświęca swój wolny czas aktywnemu poznawaniu bliższego i dalszego otoczenia.
Zjawisko to z pewnością zyskuje na znaczeniu. Udział niepełnosprawnych w turystyce jest istotny nie tylko ze względu na ważną rolę tego rodzaju aktywności w procesie rehabilitacji. Stwierdzić trzeba, że stwarzanie możliwości udziału osób niepełnosprawnych w ruchu turystycznym realizuje doniosłe wartości moralne, zakładające prawo wszystkich ludzi do korzystania z walorów turystycznych własnego kraju i świata. Biorąc pod uwagę, że aktywność turystyczna może odegrać istotną rolę w procesie rehabilitacji społecznej niepełnosprawnych, podstawowe znaczenie w tej materii mają przepisy ustawy o rehabilitacji. Turystyka jest nie tylko atrakcyjnym sposobem spędzania wolnego czasu, ale również jednym ze środków w procesie rewalidacji i integracji. Wyjazdy turystyczne posiadają również walor wychowawczy. Uczą uczestników dostrzegać rzeczy ciekawe i piękne w otoczeniu, wiązać ich uczuciowo z kulturą danego regionu czy państwa i są idealną formą oddziaływania wychowawczego. Taka forma aktywności ruchowej służy powrotowi do zdrowia i lepszej kondycji. Podróżowanie w celach poznawczych czy wypoczynkowych nie tylko przynosi regenerację sił psychicznych i fizycznych, ale także dostarcza wielu wrażeń, emocji i satysfakcji z poznawania świata czy pokonywaniu własnych słabości. Jeszcze większą rolę turystyka odgrywa w życiu osób niepełnosprawnych. Jest bowiem, także ważnym elementem rehabilitacji medycznej (zwiększa wydolność organizmu, przywraca sprawność, a w przypadku zmian nieodwracalnych - sprzyja wykształceniu funkcji zastępczych, zmniejsza niekorzystne skutki ograniczonej aktywności ruchowej), tym bardziej atrakcyjnym, że znacznie efektywniejszym i przyjemniejszym od monotonnych ćwiczeń w sali. Terapia poprzez turystykę polega również na tym, że ułatwia ona podjęcie aktywności ruchowej, niezbędnej do utrzymania zdrowia, sprawności i wydolności fizycznej. Pomaga także w usuwaniu stanów flustracji, którą często przeżywają ludzie niepełnosprawni.
Jest to impreza 4-dniowa. Miejsce zwiedzania: WARMIA i MAZURY. Zakwaterowanie uczestników będzie w hotelu MANOR w Olsztynie, który w zwiedzanym regionie zapewnia przyjęcie tak dużej grupy jednocześnie w jednym obiekcie wraz z wyżywieniem. Warunki lokalowe wybranego ośrodka gwarantują realizację projektu w pełnym zakresie.
Głównym celem projektu jest uaktywnienie osób niepełnosprawnych poprzez tzw. wyciąganie z czterech ścian, pobudzając ich do aktywnego spędzania wolnego czasu połączonego ze zdobywaniem wiedzy o zwiedzanych miejscach, historii i kultury danego regionu. Celem pośrednim jest integracja i przełamanie stereotypów niepełnosprawności w trosce o prawidłowy rozwój fizyczny, umysłowy i społeczny.
Termin realizacji projektu 01.03.2022 – 09.07.2022.
Opis działań planowanych w ramach projektu
- 01.03.2022 - 19.03.2022 - przygotowanie wersji programowej wraz z opracowaniem zasad uczestnictwa i informacji o przedmiotowej imprezie do środków masowego przekazu oraz uczestników imprezy.
- 20.03.2022 - 31.03.2022 - przygotowanie ostatecznej oferty imprezy wraz z zaproszeniem do wzięcia w niej udziału, ogłoszenie naboru uczestników i przygotowanie stosownych umów.
- 01.04.2022 - 15.06.2022 - wykonywane będą prace związane z realizacją zadania poprzez zamawianie usług, podpisywanie stosownych umów cywilnoprawnych, zamawianie materiałów promocyjno-reklamowych, dokonywanie niezbędnych zakupów, zamknięcie budżetu,ustalenie ostatecznej liczby uczestników.
- 16.06.2022 - 19.06.2022 - realizacja imprezy. Impreza 4-dniowa. W pierwszy dzień przyjazd wszystkich uczestników do ośrodka, zakwaterowanie. Kolacja, Oficjalne rozpoczęcie imprezy zapoznanie z przewodnikami i programem imprezy, podział na grupy zwiedzania. Drugi dzień zwiedzanie całodniowe w terenie. Trzeci dzień zwiedzanie całodniowe w terenie, uroczysta kolacja (bankiet integracyjny), podsumowanie imprezy, konkurs z nagrodami o zwiedzanych miejscach, zabawa. Czwarty dzień c.d. zwiedzania i powrót do domu.
- 01.03.2022 - 09.07.2022 - koordynacja działań związanych z pracami przygotowawczymi, przeprowadzeniem imprezy, rozliczenie zadania pod względem merytorycznym i finansowym, rozliczenie podpisanych umów dotacyjnych, itp.
Spodziewane oddziaływanie projektu to:
- Uprawianie turystyki jako zapobieganie zmianom, jakie mogą nastąpić w wyniku rozwoju choroby czy choćby zmniejszonej aktywności fizycznej, która zazwyczaj towarzyszy chorobie.
- Zmniejszenie biologiczne skutków starzenia się ludzi niepełnosprawnych poprzez aktywizację intelektualną, zachęcającą do podejmowania również wysiłku umysłowego, którego unikanie przyspiesza procesy starzenia, wyzwalając wystąpienie demencji starczej.
- Uprawianie turystyki i krajoznawstwa jako sposób do hartowania organizmu, zdobycia odporności na trudy i niewygody oraz opanowania umiejętności kontrolowania stanu zdrowia i sprawności fizycznej.
- Turystyka połączona z krajoznawstwem jako inna forma pozwalająca nawiązać kontakty towarzyskie, opuszczać mieszkanie, otworzyć zamknięte drzwi na świat.
- Przejaw aktywności społecznej poprzez udział w turystyce, stanowiący zarazem więź integrującą ludzi niepełnosprawnych ze społeczeństwem.
- Wzmocnienie aktywności, poczucie wiary we własne siły, ujawnienie cech dotychczas ukrytych, zmiana formy ruchu, rozwijanie osobowości.
- Popularyzowanie czynnej rekreacji ruchowej na powietrzu.
- Krzewienie pozytywnych postaw związanych z uprawianiem turystyki
- Turystyka i rekreacja jako sposób do lepszego poznania otaczającego nas świata i zdobywania nowej wiedzy i doświadczenia.
- Propagowanie turystyki i rekreacji jako alternatywnej formy spędzania wolnego czasu.

